معاینه دیابتی
معاینه دیابتی

معاینه دیابتی

معاینه دیابتی برای مدیریت قند خون بالا

معاینه کامل بدن در بیماران مبتلا به دیابت
کنترل قند خون در دیابت امری بسیار مهم است. دیابت در صورتی که به خوبی پایش شود سلامتی فرد را خیلی تحت تاثیر قرار نمی دهد و فرد دیابتی می تواند همانند سایر افراد سالم زندگی کند.

اگر مبتلا به دیابت هستید مراقب اندام های خود باشید!

دیابت و مغز
دیابت احتمال ابتلا به سکته, زوال مغزی و آلزایمر را دو برابر می کند. مراقبت از سطح قند خون, چربی خون و کلسترول, فشارخون در حفظ سلامت مغز و پیشگیری از اختلالات آن موثر است.

دیابت و چشم
۴۵ درصد افراد دیابتی دچار رتینوپاتی ( اختلالات بینایی و حتی نابینایی) می شوند. با قند خون بالا عروق خونی بسیار باریک چشمی آسیب می بینند و همین باعث مشکلات چشمی می شود. ملاقات با چشم پزشک به صورت منظم, رعایت رژیم غذایی دیابتی دو توصیه مهم در حفظ سلامت چشم ها است.

دیابت و دهان
تخریب و پوسیدگی دندان ها و یا التهابات لثه ای نیز در افراد دیابتی شایع است. دریافت قند, رعایت بهداشت دهان و دندان و ملاقات منظم سالیانه با دندانپزشک بسیار مهم است.

معاینه دیابتی
معاینه دیابتی

دیابت و قلب
یکی از اثرات مخرب بیماری دیابت روی قلب است. برای حفظ سلامت قلب حتما ورزش کنید و رژیم غذایی دیابتی را دقیق رعایت کنید.

دیابت و کلیه
قند بالای موجود در عروق خونی کلیه باعث آسیب به بافت آن می شود. مهم است که کلیه ها منظم معاینه و چک شوند. کلیه آسیب دیده پروتئین را به داخل مجاری ادراری دفع می کند . برای حفظ سلامت کلیه ها بررسی فشار خون, قند خون باید تحت کنترل باشند.

دیابت و اندازه دور شکم
در این بیماری, کنترل وزن بسیار مهم است. چاقی به خصوص در ناحیه مرکزی (شکم) بدن اثرات مخربی دارد و کنترل دیابت را با سختی همراه می کند. متاسفانه بیشتر افراد دیابتی مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند.

دیابت و اندام جنسی
اختلالات جنسی نیز یکی از عارضه های دیابت است. قند بالا و در پی آن تخریب عروق و اعصاب اندام جنسی, باعث افول تحریکات می شود. همچنین داروهای مصرفی در دیابت نیز ممکن است باعث کاهش میل جنسی شوند. در این مورد حتما با پزشکتان مشاوره داشته باشید و مشکلات خود را بیان کنید.

دیابت و پا
اعصاب و عروق خونی پا از آسیب پذیرترین اندام در بیماری دیابت هستند. همانطور که در پست های پیشین نیز گفته ایم؛ معاینه پا و توجه به تغییرات آن بسیار مهم است.

کانال تغذیه سالم

پیشنهاد ما

دیابت حاملگی چیست

دیابت حاملگی چیست ؟

دیابت حاملگی چیست نشان ها و علائم ابتلا به دیابت حاملگی ابتلا به دیابت نوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *