شیر گیاهی
شیر گیاهی

شیر گیاهی

شیر گیاهی

آشنایی با انواع شیر های گیاهی و خواص آن ها

تاثیر نوشیدن انواع شیرهای گیاهی در تندرستی

شیر سویا
یک لیوان شیر سویا حاوی ۸۰ کالری انرژی و تنها ۲ گرم چربی است. همچنین حاوی اسید چرب های مفید, ویتامین و املاح معدنی و فیبر است. برای افرادی که مشکل تحمل لاکتوز شیر گاو دارند یا چربی خون بالایی دارند این شیر بسیار مفید است.

شیر بادام
بادام یکی از مغزهای بسیار مفید برای سلامت قلب و عروق است.یک لیوان شیر سویا تنها ۳۰ تا ۴۰ کالری دارد. این شیر گیاهی است و میزان کلسترول آن تقریبا صفر است. استفاده از شیر بادام برای افرادی که به دنبال افزایش وزن و آبرسانی به پوست خود هستند توصیه می شود.

شیر نارگیل
شیر نارگیل نیز یکی از بهترین شیرهای گیاهی است که چربی آن خیلی کم است. یک لیوان از آن تنها حاوی ۴ گرم چربی اشباع است سایر چربی آن, اسید چرب های کوتاه زنجیری هستند که برای سلامتی مفید می باشند.

شیر گیاهی
شیر گیاهی

شیر پسته, شیر فندق
پسته و فندق نیز همانند سایر مغزها حاوی انواع ویتامین و املاح معدنی است که برای سلامتی مفید می باشند.

شیر گیاهی بر پایه آب است و در تهیه آن از شیر استفاده نمی شود. به طور مثال طرز تهیه شیر بادام عبارت است از:
۱۰ تا ۱۵ عدد بادام خام را در آب در حال جوش انداخته و پس از دو یا سه دقیقه آن ها را خارج کرده و پوست بکنید. سپس بادام های پوست گیری شده را به همراه یک لیوان آب, کمی وانیل یا دارچین, یک قاشق غذاخوری عسل در مخلوط کنید بریز تا حسابی باهم مخلوط شوند. شیر بادام شما اماده است!

نکته نهایی
شیرهای گیاهی که ذکر شدند هیچ گاه جای شیر گاو را نخواهند گرفت اما برای افرادی که قادر به نوشیدن و استفاده از شیر گاو نیستند و یا محدودیت رزیمی دارند جایگیزین مناسبی می باشند. همچنین افراد برای تنوع می توانند از این نوع شیرهای گیاهی در رزیم غذایی خود استفاده کنند.

کانال تغذیه سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *