خانه / وبلاگ / زندگی سالم
زندگی سالم
زندگی سالم

زندگی سالم

زندگی سالم | شیوه زندگی سالم چیست ؟

در کنار رژیم غذایی, سبک زندگی و عادات نیز در سلامتی ما نقش بسیار مهمی دارند. در اینجا نکات مهم برای داشتن زندگی سالم را آورده ایم.

۱٫ غذاهای مغذی بخورید.
اگر می خواهید زندگی سالم و با کیفیتی داشته باشید به جای غذاهای پرکالری و فاقد مواد مغذی, غذاهای سالم و مغذی بخورید. جانک فودها و تنقلات مانند فست فود, چیپس, کیک, آبمیوه صنعتی, غذاهای فرآوری شده تنها باعث چاقی و اضافه وزن شما می شوند. غذاهای اصیل و سنتی ایرانی مانند انواع خورشت ها را به سفره غذایی خود اضافه کنید تا سلامتی خود و خانواده تان را تامین کنید.
از خشکبار و آجیل, میوه و انواع سبزیجات فصلی, برشتوک و دانه های گیاهی به عنوان میان وعده استفاده کنید.

۲٫ آب و مایعات به میزان کافی دریافت کنید.
اینکه توصیه می شود از غذاهای ایرانی بیشتر در برنامه خود داشته باشید زیرا غذاهای ایرانی مانند انواع خورشت ها, سوپ و آش ها حاوی انواع مواد مغذی و آب هستند که تا حدی نیاز شما به مایعات را تامین می کنند. غذاهای آماده و فست فودی حداقل میزان آب را دارند و خشک هستند که برای بافت دستگاه گوارش نیز مفید نمی باشند.
البته توجه داشته باشید برای تامین آب بدن از آبمیوه و نوشابه های صنعتی استفاده نکنید. بهتر است از اب میوه تازه خانگی, اب طعم دار و انواع دمنوش های گیاهی (البته در حد اعتدال) بهره مند شوید.

 

 

زندگی سالم
زندگی سالم

 

 

۳٫ به اندازه کافی بخوابید.
متاسفانه خواب یکی از اجزای مهم سلامتی است که امروزه با توجه به سبک زندگی ماشینی و مدرن فراموش شده است و افراد به خواب خود اهمیت نمی دهند. درحالی که باید بدانید خواب کافی و عمیق برای ادامه زندگی با کیفیت و سالم واجب است. بیشتر افراد تا نیمه شب بیدار و تمام صبح را خوابند که این برخلاف ساعت فیزیولوژیک بدن است و عوارض بسیار منفی برای سلامتیشان دارد.
تلاش کنید تا ساعت خواب منظم داشته باشید و برنامه ریزی زندگی خود را از صبح زود قرار داده و شب را برا ارامش و تن آسایی قرار دهید.

۴٫ ورزش ورزش ورزش
پس از خواب, از دیگر اجزای سلامتی فراموش شده ورزش و تحرک جسمانی است. متاسفانه غالب افراد حداقل فعالیت جسمانی را دارند. زندگی مدرن رو به سمت ماشینی شدن و حداقل فعالیت را برای انسان دارد پس این خود ما هستیم که باید به فکر سلامتی و افزایش تجرک جسمانی خود باید باشیم.
توصیه می شود برای افزایش تحرک به جای آسانسور و پله برقی از پله استفاده کنید. جداقل روزی نی م ساعت پیاده روی داشته باشید. مسیری از محل کار خود را پیاده بروید . خریدهای منزل را خودتان انجام دهید. ورزش های گروهی و خانوادگی را در برنامه آخر هفته قرار دهید.

کانال تغذیه سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *